layer 11

Rurki neonowe kształtujemy w płomieniu ognia za pomocą różnorakich palników;

  • listwowych
  • stołowych
  • punktowych
  • ręcznych

Cały efekt końcowy gdzie szklana rurka dostaje duszę za pomocą dozowania gazu następuje na stanowisku pompowym gdzie uzyskuje się wysoką próżnię i pozbywa się rurkę powietrza wysyłając je z wnętrza po czym napełniamy ją gazem.
Pompa próżniowa to serce operacji i musi być to bardzo dobre urządzenie o wręc precyzyjnych parametrach ponieważ wysoka próżnia jej osiągnięcie to nie lada wyczyn i dzięki właśnie wymaganej próżni neon dostaje życie i od tego zależy jak długie ono będzie.

Technologiczny proces powstawania świecącego neonu czy to w postaci napisu,wzoru lub różnorakich kształtów jest bardzo skomplikowana i rygorystyczna jeśli ma byćprodukt który będzie długorzywotny pozbawiony różnych czynników które się na to nakładają.Duży wpływ na to ma zastosowanie materiału do produkcji począwszy od rurek które są produkowane w Chinach neon pro po lepszej jakości materiały Glostertube, Neon Product czy IGl.
Lecz żądny z wymienionych wyżej materiałów nie będzie w pełni doskonały gdy nie poczynimy pewnych kroków a mianowicie:
Zachowanie czystości ponieważ to bardzo ważne by neon był pozbawiony zanieczyszczeń .

Źle przechowywane rurki które będą zanurzone wewnątrz tuby lub dostanie się tam brud w różnej postaci gdy zostaną poddane bąbardowane podczas procesu powstawania próżni za pomocą wysokiego napięcia mogą świecić nierównomiernie lub mogą pojawić się różne plamy wewnątrz rurki a co za tym idzie destrukcja elementu neonowego który może przestać świecić w każdym momęcie lub będzie stawiał opór na zasilacz albo transformator w zależności od wielkości i długości systemu w większości przypadków takie rurki po prostu mocno się grzeją i częściej wypalają się w nich katody elektrod.
Dlatego bardzo ważnym czynnikiem jest czystość materiałów jak i zachowanie jej podczas procesu technologicznego ponieważ ma to współczynnik na długowieczność znaku neonowego i żywotność.
To nic innego jak chemia i fizyka w jednym poplątane sztuką kształtowania przeróżnych kształtów by później na stanowisku pompowym podczas procesu wysokiej próżni tchnąć w ową rurkę duszę w postaci gazu i uzyskujemy jaskrawe świecenie o różnej barwie elementu neonowego.

Rurki neonowe o średnicy począwszy od 8 do 18mm mają różnoraką postać:
-bezbarwne(transparentne które mogą być barwione ręcznie inaczej sproszkowane luminoforem który za pomocą wypełnionego w późniejszym procesie gazu oraz fluroscęcję proszku świecą w barwie którą chcemy uzyskać.

Kiedyś wszystkie rurki produkowano samemu ręcznie wszypując małej średnicy kulki szklane które podczas trząchania wewnątrz rurki rozprowadzały klej po jej objętości po czym wsypywano proszek i tak powstała rurka pokryta luminoforem czy to białym żółtym czy w innej baarwie.

Dziś technologia pozwala na zakup już rur pokrytych luminoforem maszynowo za pomocą wtryskarek gdzie niektóre rurki mają podwujną bazę luminoforu tri band Glostertube np.

  • Rurki białę pokryte luminoforem świecące na różnych barwach.
  • Rurki barwione w masie gdzie masa ich jest już w danym kolorze i nawet gdy nie świecą mają już różnoraką barwę.

One też wewnątrz są pokryte luminoforem który świeci czy to na żółto czerwono lub niebiesko.
Istnieje też możliwość pokrycia takiej barwionej rurki inną nazwą luminoforu gdzie na przykład rurka żółta barwiona w masie pokryta zielonym proszkiem świecić nam będzie na pomarańczowo co daje efekt dwóch barw jednocześnie.

Uzyskanie barw i świecenia jest duża i można uzyskiwać oryginalne kolory mieszając luminoforu.
Elektrody to katody które są wtapiane za pomocą palnika i flamy ognia w początek i koniec rurki która czy to prosta czy uformowana w łuk lub inny kształt po procesie odpompowania na stanowisku pompowym gdzie za pomocą pompy rotacyjne i dyfuzyjnej wyciągamy z rurki powietrze podgrzewając rurkę wysokim napięciem w zależności od średnicy do średnio 250 stopni i po procesie uzyskania próżni dziesięć do minus trzeciej bo taka jest wymagana by nasza rurka  stała się w pełni pięknie i jaskrawo świecącym neonem i cieszyła nas swym blaskiem.

Po tym procesie w zależności od uzyskania barwy gdzie by uzyskać w większości barw trzeba zaaplikować mała kropelkę rtęci która roztrząchana po obu końcach elektrod daję jaskrawość wraz z fluroscęcją luminoforu podgrzewane katody elektrod przez przepływające napięcie z zasilacza bądź transformatora powodują rozparowanie oparów rtęci po całej długości rurki i podczas procesu wykazania właśnie by to uzyskać gdzie mniej więcej rurki neonowe po odpompowania muszą się wyświecać minimum 12godzin by uzyskać właśnie ten efekt i rurki świeciły równomiernie bez jakichkolwiek zakłóceń i stawiania oporu na źródło zasilania w postaci zasilacza lub transformatora w zależności od średnicy wielkości i ilości bieżących metrów neonu.
Po tym skomplikowanym procesie i uzyskaniu rządanej próżni wewnątrz rurek oraz wyświeceniu ich przystępujemy do malowania elektrod i przejść rurki które mają być nie świecące i zamaskowane tak by świecił żądany napis znak lub figura.
Następnie dobieramy zrudło zasilające nasz Neon za pomocą miliamperomierza z tolerancją plus minus 10 % że względu na zmienność warunków atmosferycznych by urządzenie miało rezerwę i nie było wysilone.
Złe dobranie zasilacza lub transformatora skutkuje poważną awarią i uszkodzeniem neonu.
Dlatego tak ważne jest to by jak zaznaczyłem wyżej rurki po odpompowania były należycie wyświecone bo tylko wtedy prawidłowo dobierzemy zasilacz bądź transformator za pomocą wpięcia miliamperomierza w środek obwodu.
Gdy już mamy te etapy za sobą pozostaje nam nasz Neon zamontować na rządanym podkładzie czy to z plexi,pcv,dibondu lub innego podkładu lub bezpośrednio na ścianie czy to z betonu cegły lub o innym podłożu.
Do mocowań rurek urzywamy podstawek które występują w różnych wersjach i mogą być transparentne białe jak i czarne w zależności gdzie chcemy Neon zamontować lub na jakim podkładzie.
Podstawki są wciskane jak również występują w wersji z trytytką gdzie za jej pomocą następuje jej trzymanie do podstawki (uchwytu mocującego).
Gdy już rurki są zamocowane za pomocą podstawek wtedy łączymy szeregowo rurki neonowe przewodem wysokiego napięcia i naciągany na elektrody smoczki silikonowe które również występują tak jak podstawki w trzech barwach ( transparentne,białe,czarne)No i w zależności od stopienia elektrod gdzie gdy elektroda jest wywinęta pod spód rurki wtedy osłonki silikonowe stosujemy zwrotne gd,ie przewód powraca a jeśli elektrody są wtopionę prostopadle do dołu wtedy stosujemy nasadki silikonowe przelotowe.
Pozostaje nam tylko estetycznie wykonać instalację elektryczną która łączy poszczególne rurki neonowe podłączyć prawidłowo dobrany zasilacz i cieszyć się świecącym blaskiem naszego neonu.
Neon Styl Wirtuoz sztuki neonowej zaprasza wszystkich do swojej pracowni gdzie każdy sam zobaczysz jak według opisanych wyżej procesów powstaje czy to reklama neonowa czy jakiś piękny kształt.
Oczywiście zapraszam wszystkich ponieważ pisząc wszystko szczegółowo można by stworzyć książkę.
Jeśli wykonujemy coś z pasji i dbamy by każdy kolejny projekt był jak najbardziej wyjątkowy to tak jak w moim przypadku jest to co mnie uskrzydla ponieważ stałe są jakieś nowe wyzwania a zadowolenie każdego klienta to dlamnie petarda do działania.
Neon Styl przykłada dużą wagę do wszystkich wyżej wymienionych procesów technologicznych i dba o to by każdy wyprodukowany Neon był wyprodukowany jak najlepiej i cieszył swym kolorowym blaskiem jak najdłużej.

Neony Warszawa

Rurki neonowe kształtujemy w płomieniu ognia za pomocą różnorakich palników;

  • listwowych
  • stołowych
  • punktowych
  • ręcznych

Cały efekt końcowy gdzie szklana rurka dostaje duszę za pomocą dozowania gazu następuje na stanowisku pompowym gdzie uzyskuje się wysoką próżnię i pozbywa się rurkę powietrza wysyłając je z wnętrza po czym napełniamy ją gazem.
Pompa próżniowa to serce operacji i musi być to bardzo dobre urządzenie o wręc precyzyjnych parametrach ponieważ wysoka próżnia jej osiągnięcie to nie lada wyczyn i dzięki właśnie wymaganej próżni neon dostaje życie i od tego zależy jak długie ono będzie.

Technologiczny proces powstawania świecącego neonu czy to w postaci napisu,wzoru lub różnorakich kształtów jest bardzo skomplikowana i rygorystyczna jeśli ma byćprodukt który będzie długorzywotny pozbawiony różnych czynników które się na to nakładają.Duży wpływ na to ma zastosowanie materiału do produkcji począwszy od rurek które są produkowane w Chinach neon pro po lepszej jakości materiały Glostertube, Neon Product czy IGl.
Lecz żądny z wymienionych wyżej materiałów nie będzie w pełni doskonały gdy nie poczynimy pewnych kroków a mianowicie:
Zachowanie czystości ponieważ to bardzo ważne by neon był pozbawiony zanieczyszczeń .

Kontakt Neon Warszawa
biuro@neonstyl.pl

biuro@neonstyl.pl

02-867 Warszawa ul.Baletowa 30b

02-867 Warszawa ul.Baletowa 30b

logo